Jak objawia się astygmatyzm?

Według danych okulistów astygmatyzm u dzieci jest problemem, który jest coraz bardziej powszechny w społeczeństwie. Warto zawczasu zorientować się, w jaki sposób zdiagnozować objawy astygmatyzmu, by móc podjąć leczenie. Jest to schorzenie specyficzne, które wymaga także ściśle określonych metod leczenia, które jednak ostatecznie są w stanie skutecznie wyeliminować problemy ze wzrokiem tego rodzaju. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych szkieł można osiągnąć poprawę wzroku nawet w przypadku dziewięćdziesięciu procent pacjentów.

Astygmatyzm u dzieci – jak się objawia?

Astygmatyzm w praktyce objawia się zniekształconym widzeniem. Z reguły jest to zniekształcenie, które występuje regularnie, niezależnie od tego, czy patrzy się na dany obiekt z daleka, czy z bliska. Pozwala to na łatwe zdiagnozowanie problemu w warunkach domowych, gdyż taki stan rzeczy sprawia, że dziecko słabo widzi wszystkie przedmioty. Dziecko może opisywać je jako zamazane lub rozmyte. Najłatwiej wstępnie zdiagnozować ten problem poprzez sprawdzenie, czy dziecko jest w stanie zobaczyć dokładnie kratownicę. W przypadku występowania stygmatyzmu może być tak, że pionowe linie będą widoczne lepiej, niż poziome. Jeśli taki opis widzianego obrazu pojawi się u dziecka, warto udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania problemu.

Czy astygmatyzm da się skorygować?

W większości przypadków astygmatyzm da się skorygować w bardzo łatwy sposób za pomocą precyzyjnie dobranych szkieł korekcyjnych. W przypadku dzieci warto zacząć to robić od najmłodszych lat, co pozwoli na uniknięcie rozwijania się problemu, a także pozwoli na skorygowanie wady wzroku. Warto w tym celu przeprowadzać wstępne badania już od najmłodszych lat, gdyż wada, jaką jest astygmatyzm, może także wpływać na inne zaburzenia związane ze wzrokiem. Często ta wada jest współwystępująca z innymi popularnymi wadami wzroku, takimi jak dalekowzroczność lub krótkowzroczność.

Zapraszamy na https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-astygmatyzm-objawy-i-leczenie/