Jak przebiega sądowna windykacja należności?

Proces, jakim jest windykacja należności, nie zawsze przebiega tak, jak chciałby tego wierzyciel. Niestety jeśli windykacja polubowna zawiedzie, trzeba być przygotowanym na przeprowadzenie egzekucji komorniczej. To z kolei nie jest takie proste, gdyż najpierw trzeba przejść przez proces sądowy. W tym celu warto zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmuje się windykowaniem długów. W przeciwnym razie łatwo pogubić się w przepisach prawa, a wtedy cały proces wielokrotnie się wydłuży. Trzeba też mieć na uwadze, że długi ulegają przedawnieniu, więc ich windykowanie należy przeprowadzać sprawnie w określonym prawem terminie, gdyż później nie będzie podstaw prawnych, by przeprowadzić egzekucję komorniczą.

Dokumenty potrzebne podczas windykacji sądowej

Chcąc przeprowadzić windykację należności na drodze sądowej, trzeba być przygotowanym na konieczność udowodnienia, że dług faktycznie istnieje. Jeśli jest on sporny, potrzebne będą dokumenty, takie jak podpisane umowy, faktury, czy rachunki. Ponadto warto zachować wszelką korespondencją w formie maili, wiadomości tekstowych w telefonie, czy nagranych rozmów telefonicznych. Umowy ustne także mają moc prawną, więc mogą zostać uznane za ważne. Podmiot domagający się spłacenia długi musi wykazać, że jest on bezsporny, gdyż w przeciwnym razie sąd może oddalić pozew.

Windykacja należności – kto się tym zajmuje?

Wchodząc na drogę sądową, warto zatrudnić specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień i dobrze wiedzą, na co trzeba być przygotowanym. Będą oni w stanie przeprowadzić windykację proces, jakim jest windykacja należności niezależnie od trybu, który on przyjmie tj. postępowania nakazowego, upominawczego, postępowania cywilnego lub postępowania karnego. Niuanse prawne w każdym z powyższych przypadków są różne, o czym wiedzą tylko osoby specjalizujące się w tym zagadnieniu. Czasem drogą do windykacji okaże się nawet postępowanie upominawcze w trybie elektronicznym, co skróci cały proces.