Do czego służą narzędzia ortodontyczne?

W każdym gabinecie stomatologicznym powinien znajdować się zestaw profesjonalnych przyborów medycznych, opatrzonych specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi skuteczność, precyzję i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów, które bardzo często są długie i wysoko skomplikowane. Narzędzia ortodontyczne wykonane są najczęściej z wysokostopowej stali chirurgicznej. Podnoszą one komfort pracy lekarzy, a także minimalizują ryzyko zakażeń zarówno po stronie pacjentów, jak i ortodontów. Należy pamiętać o każdorazowej dezynfekcji akcesoriów przed zabiegami.

Narzędzia ortodontyczne–rodzaje

Wśród najczęściej używanych przez ortodontę przyborów znajdują się kleszcze protetyczne i ortodontyczne, dogryzacze, dociskacze do pierścieni, igłotrzymacze służące nakładaniu ligatur elastycznych, trzymadełka do pasków separacyjnych, akcesoria do odginania dystalnych końcówek, nagryzacze do pierścieni, dociskacze, ochraniacze z tuleją do ściernej tarczy, suwmiarki potrzebne do pomiarów wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej, pęsety, zgłębniki, pozycjonery, kleszczyki, łyżki wyciskowe dolne, górne, do szczęki bezzębnej czy do żuchwy bezzębnej, łopatki i nożyki do wosku, podziałka milimetrowa, krążki, separatory, gumki, miski gumowe, kalki, kamienie diamentowe i karborundowe, przyrząd Willisa oraz cyrkiel ortodontyczny przeznaczony do ustalania szerokości łuków zębowych. Narzędzia ortodontyczne wykonane są z wysokostopowej stali nierdzewnej, dzięki czemu gwarantują precyzję, skuteczność i bezpieczeństwo wykonywanych czynności.

W jaki sposób należy sterylizować narzędzia ortodontyczne?

Bardzo ważne jest, aby narzędzia ortodontyczne były poddawane procesowi sterylizacji przed każdym kolejnym zabiegiem. Odkażanie powinno zachodzić w temperaturze 185oC. Powyżej tej temperatury może dojść do odbarwienia przyrządów. Akcesoria zawierające elementy gumowe nie mogą być sterylizowane na gorąco, gdyż mogą pojawić się odkształcenia i zmiana koloru. Ważne jest także, by odkażać narzędzia w otwartej pozycji, tak, jak wskazuje instrukcja danego autoklawu.

Sprawdź na: https://chirmed.pl/